Tenis: historie a pomůcky ke hře

on .

Víte, který sport pochází ze středověku, konkrétně z Francie a znám byl pod jménem jeu de la chasse? Ne? Budete překvapeni, ale jedná se o velmi populární tenis. V tomto článku se zaměříme na historii, techniku a také pomůcky, které slouží pro hru.

Tenisové zástěny

Historie tenisu

Jak jsem již v úvodu zmínil, hra pochází z Francie, odkud se rozšířila do celého světa. Hru hráli zejména řeholníci z urozených rodin a vypadala následovně. Míčem bylo nutné trefit branku, kterou hájila služebná strana. Nejčastěji se hrávalo na klášterních dvorech, kurtech. Dalším mezníkem tenisu bylo provozování u anglického královského dvora, kde se poprvé objevili profesionální hráči. S nimi také přišly sázky na výsledek, odkud je odvozeno bodování (15:0, atd.).

Původně žádné rakety nebyly a hrálo se dlaní, první rakety se objevily asi v 16. století se začaly používat rakety. Tenisu se dařilo zejména v rodné Francii a Anglii, kde šli dále a hru tenis si nechali patentovat. Roku 1877 se konalo první mistrovství. Opravdovou třešničkou na dortu bylo zařazení tenisu mezi olympijské sporty, kdy následovalo vyřazení a opětovné navrácení. Díky velké popularitě byla v roce 1913 Mezinárodní tenisová federace.

Charakteristika a pomůcky tenisu

Jakožto elegantní míčová hra je tenis provozován buď dvojicí nebo čtveřicí tenistů, podle druhu hry. Další nezbytností je:

Tenisové zástěny

Věkově není tenis nijak omezen věkem, výškou, hmotností nebo pohlavím. Výjimkou jsou pouze profesionální hráči a turnaje, kdy se vždy utkávají proti sobě jedinci stejného pohlaví. Zvláštním druhem hry, je čtyřhra neboli mix, kdy je úkolem stejně jako u tenisové dvouhry vrátit míč na soupeřovu stranu kurtu tak šikovně, že soupeři znemožníme vrácení míče na naši stranu kurtu. Tenis je hrán střední intenzitou, zápas tak trvá v průměru pár desítek minut. Tento sport má pozitivní vliv na vůli, cílevědomost, rychlost nebo odhad.