Jak vybírat protipožární dveře

on .

Protipožární dveře pomáhají v případě požáru chránit vás i váš majetek. Budete je potřebovat, ať už hledáte dveře pro průmyslový prostor, nebo vybíráte bezpečnostní dveře do bytu.

protipozarni-dvere-otevirave-ocelove

 

 

Protipožární dveře jsou totiž stanoveny zákonnými normami jako nutná podmínka pro kolaudaci bytu. Vstupní dveře do bytu musí být požárními uzávěry, což znamená, že v případě požáru se v tomto místě zamezí volnému šíření ohně. Protipožární dveře také chrání například únikové východy.

Čím se řídit při výběru protipožárních dveří?

Protipožární dveře jsou složeny z dvou hlavních částí – ze samotné konstrukce a povrchové úpravy. Použité materiály přímo ovlivňují vlastnosti dveří. Protipožární dveře Adlo mají vždy celoocelovou konstrukci, která pomáhá zabránit šíření požáru. Podle použitých materiálů na povrchové úpravě se pak dveře rozdělují na typy D3 a D1. Typ D3 má hořlavou povrchovou úpravu (např. lamino nebo dýha), typ D1 má povrchovou úpravu, která nepodporuje hoření. Tyto dveře se používají především v průmyslových prostorech.

Druhá informace, kterou musíte při výběru zohlednit, je samotná protipožární odolnost. Vyjadřuje se za písmenem E v minutách. Uvedené číslo je počet minut, kdy vás dveře ochrání před plameny, než se začne bortit jejich struktura. Hodnoty u bezpečnostních dveří se pohybují od 30 do 60 minut.

Co nařizují normy

Protipožární dveře musí splňovat dvě věci, které jsou zárukou jejich kvality: musí mít platný certifikát a musí být označeny jako požární uzávěr. Toto označení musí být pevně spojené s dveřmi a musí specifikovat požární odolnost. U dveří Adlo jsou tyto informace vyraženy na pantu dveří.

Certifikát o protipožárních vlastnostech, které byl dveřím Adlo udělen, se získává pří testování, během kterého se kontrolují nejen použité materiály a výrobní postupy, ale také nehořlavost jednotlivých součástí: sklo i zámky použité na dveřích musí být certifikovány na stejné nebo vyšší hodnoty než samotné dveře.