Jak a čím zateplit svůj dům?

on . Posted in Bydlení

Fasádní polystyren

Máte starší rodinný dům? Nebo se pouštíte do stavby nového? Hledáte způsoby, jak ušetřit na spotřebě energií? Jednou z variant je správné zateplení, které může přinést až 30% úsporu nákladů. Toto procento vás v současné době neustálého zdražování energií potěší. Zvolit ale fasádní polystyren či jiný typ zateplení? Na to se podíváme podrobněji v dnešním článku.

V současné době existují dva způsoby zateplení – kontaktní a provětrávaná fasáda. Nejčastěji se provádí kontaktní fasáda, protože její realizace je jednodušší. Provětrávaná fasáda je však pro nemovitosti vhodnější, protože umožňuje budově dýchat a zároveň má perfektní zvukovou izolaci.

Kontaktní zateplení fasády

Běžnou variantou je kontaktní zateplení fasády, jak jsme již zmínili v předchozím odstavci. Jako izolant se používá buď minerální vata nebo pěnový polystyren. Izolant je přichycen na stávající fasádu napevno. Mnohem využívanější je fasádní polystyren, protože má nižší cenu a snadněji se opracovává. Pokud preferujete lepší zvukovou izolaci, sáhněte spíše po minerální vatě.

Minerální vata má nejen dobou zvukovou izolaci, ale v porovnání s fasádním polystyrenem má větší protipožární odolnost.

Nejčastěji se používá fasádní polystyren s označením EPS 70 F a EPS 100 F. Pokud budete zateplovat minerální vatou, doporučujeme Isover TF nebo Nobasil FKD.

Provětrávaná fasáda

Druhou variantou zateplení je provětrávaná fasáda, která není tak běžná, ale zato je kvalitnější. Zateplení se provádí tak, že je izolační materiál vkládán do připravených roštů. Mezi roštem a zdí vzniká mezera, díky čemuž je schopna budova dýchat. Provětrávaná fasáda je vhodná zejména u budov se zvýšenou vnitřní vlhkostí, čímž se zamezí vzniku plísní. K obložení se nejčastěji používají OSB desky, případně jiné fasádní desky.

Vyberte si tedy správný typ zateplení i pro vaši nemovitost. Ušetřete tak peníze na vytápění. 

Pro dům – články o vylepšení obydlí